Stajyerler arabada yaşamak zorunda

Nicea

New member
Berlin’de eğitim oranı ulusal ortalamanın oldukça altındadır. Senato, iş dünyası ve sendikalar bunun böyle kalamayacağına inanıyor. Sadece oraya nasıl gidileceği konusunda anlaşmazlık var. Birkaç haftadır kırmızı-yeşil-kırmızı Senato’nun başlattığı eğitim yeri vergisi konusunda bir anlaşmazlık yaşanıyor. Fikir: Eğitim verenlere yapılan masraflar geri ödeniyor, reddedenler ise diğer şirketlerin masraflarına katkıda bulunuyor.

Berlin’de vasıflı işgücü sıkıntısı: inşaat sektörü diğer sektörler için bir rol model mi?

Berlin inşaat sektöründe işleyen bir model mevcuttur. Eğitim vergisi sektöre 1976 yılında Berlin’de getirildi. Fachgemeinschaft Bau’nun genel müdürü Katarzyna Urbanczyk Perşembe günü bir basın toplantısında, bu yıl Berlin inşaat sektöründe yaklaşık 300 yeni şirket eğitim sözleşmesi imzalandığını açıkladı. Ancak sektördeki firmalar yeterli sayıda başvuru sahibi bulmakta sorun yaşıyor. Şu anda Berlin’de inşaat sektöründe 140 boş staj yeri bulunmaktadır.

Ve bu bir tesadüf değil. Çünkü stajyerlerin durumu zor. DGB bölge gençlik sekreteri Jim Frindert, Berliner Zeitung’a şunları söyledi: “Berlin’de eğitime başlayan insanların büyük bir kısmı dışarıdan geliyor.” Kursiyerlerin Berlin’de daire bulamamaları büyük sorun. “Arabada dört hafta yaşadıktan sonra işlerin böyle devam edemeyeceğini anlıyorlar.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Frindert, bu yıl Berlin’de 100. yılını kutlayan öğrenci birliği modeline dayalı bir stajyer birliği kurmanın büyük bir adım olacağını söyledi. Böylece kursiyerlerin mali, kültürel ve sosyal çıkarları yeterince temsil edilebilir. Berlin Sosyal Senatörü Cansel Kızıltepe (SPD) öneriyi şimdiden uygulamaya koydu.

İnşaat sektöründe eğitim yeri vergisi, 1950’li yılların sonlarında sektörün büyük sorunlarla boğuşması nedeniyle uygulamaya konuldu. Berlin inşaat sektörü sosyal güvenlik fonu, “Zor çalışma koşulları, belirsiz istihdam beklentileri ve hava şartlarına bağımlılık nedeniyle gelir ve emeklilik kaybı, inşaat mesleğinin diğer sektörlerle rekabet etmesini zorlaştırdı” bilgisini veriyor. 1970’lerin ortasındaki büyük ölçekli bir reform, mesleki eğitimin yeniden düzenlenmesini sağladı. Bugünün azalan eğitim sayıları göz önüne alındığında, eğitim vergileri bir rol model olabilir mi?

Görevdeki siyah-kırmızı eyalet hükümetinin ilk tercihi yöntem değil. CDU ve SPD, iş dünyasından temsilciler ve sosyal ortaklarla birlikte, eğitim ittifakının bir parçası olarak Berlin’de 2025 yılına kadar ilave 2.000 eğitim pozisyonu yaratılması konusunda anlaşmaya vardı. Ancak bu başarısız olursa eğitim yeri vergisi yürürlüğe girecek.

İşletme, eğitim yeri vergisine karşı yasal işlem başlatmakla tehdit ediyor

İş dünyası temsilcileri alarma geçti. Sanayi ve Ticaret Odası (IHK), şirketlerin başlarının üzerinde “Demokles’in Kılıcı”nın sallandığını görüyor. IHK, ek bürokrasinin çok büyük olacağını ve Senato’nun eğitim yeri vergisini uygulamaya karar vermesi halinde yasal işlem yapmayı düşündüğünü açıklıyor.

Ancak tüm şirketler şüpheci değil. Ancak İnşaat Derneği’nin genel müdürü Urbanzcyk, toplu pazarlık ortaklarının her sektör için ayrı çözümler bulmasının ve devlet parasının sulama kabı ilkesine göre dağıtılmamasının önemli olduğunu açıkladı.

DGB ayrıca toplu pazarlık ortakları arasındaki bir anlaşmaya da güveniyor. DGB Berlin-Brandenburg başkan yardımcısı Nele Techen, eğitim masraflarının dayanışma içinde dağıtılması gerektiğini söyledi. Kullandıkça öde sistemi, Danimarka ve Avusturya da dahil olmak üzere birçok başka ülkede kendini zaten kanıtlamıştır. Techen, kısa vadeli hesaplamalara karşı uyardı: “Ekonomik risk eğitimin maliyeti değil, vasıflı işçi eksikliğidir” diye açıkladı.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler