Türk gezgin Berkan Bilgiç bileklik satarak 40 ülke gezdi

Sinsinati

New member
Türk gezgin Berkan Bilgiç bileklik satarak 40 ülke gezdi 26 yaşındaki Berkan Bilgiç, sokaklarda kendi yaptığı bileklik, kolye ve küpeleri satarak dünyayı dolaşıyor. 4 yıldır dünyayı dolaşan Bilgiç, 40 ülkeyi bileklik satarak turladı. Bilgiç, gittiği ülkelerde sokaklarda yattığını söylemiş oldu.

İstanbul’da bir mağazada satış elemanı şefi olarak çalışan Berkan Bilgiç, 4 yıl evvel dünyayı dolaşmak için işinden istifa etti. Kendi yaptığı boncuklu bileklikleri satan Bilgiç, kazandığı parayı da öbür ülkelere gidebilmek için harcıyor.

Gerçek hayatın ve uygun insanların sokaklarda olduğunu söyleyen Bilgiç, “Gittiğim ülkelerde hiç bir vakit para harcayarak konaklama yapmadım. Mescitlerde ve kıyılarda duş alarak uyuduğum oldu. kimi vakit evsiz beşerlerle sokaklarda yattım, kimi vakit de insanların konutlarına konuk oldum. Dünya tipinde insanların meskenlerine konuk etmesi, sofralarına davet etmesi ve otostop çektiğim vakit otomobilleriyle gideceğim yerlere bırakmaları paylaşarak ömrün daha da güzelleşeceğine olan inancımı daha da artırdı” dedi.

Bilgiç, seyahat macerasına, otostop çekerek başladı ve Türkiye’de 53 kenti gezdikten daha sonra, yine otostop yoluyla Şırnak Habur Hudut Kapısından Irak’a geçti.

“Önümde Orta Doğu rotası var”

Şırnak Gabar Dağı’ndaki Üst Dera Manastırı’nı gezen Berkay Bilgiç, “4 yıldır otostop ile dünyayı geziyorum. Şu anda ise İstanbul’dan başlamış olduğum seyahatte Şırnak’ın Cizre ilçesindeyim. Cizre’nin bu hoş dağlarında trekking yürüyüşleri gerçekleştiriyorum. 40’a yakın ülkeyi ziyaret ettim. Ama Şırnak Gabar Dağları güya yabancı bir ülkede özenilesi bir fotoğrafı görmüş gibi” tabirini kullandı.

Gabar Dağları için İsviçre’deki Heidi köyleri kadar hoş bir yer benzetmesinde bulunan Bilgiç, “Buranın turizme açılmasını durumunda fazlaca hoş olur. Türkiye’deki tüm tabiat severleri, trekking yürüyüşçülerini nitekim buraya bekleriz. 40 ülkeyi otostop ile ve gittiğim köylerde çalışarak gezdim. Çektiğim tabiat görünümü fotoğraflarını sattım. Yaptığım bileklikleri, küpeleri ve kolyeleri sokaklarda insanlara öykümü anlatarak sattım. Bu sayede İspanyolca ve İngilizce öğrendim. bu türlü seyahat etmeye devam ediyorum. Artık ise önümde Orta Doğu rotası var” diye konuştu.