Türkiye’nin bisiklet başşehri Antalya

Oylum

Global Mod
Global Mod
Büyüleyici görüntüsüyle Tour of Antalya bisiklet yarışına mesken sahipliği yapan Antalya, 13 ülkeden 161 sporcuyu ağırladı. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen yarışın finalinde dünyanın sürdürülebilir geleceğine dikkat çekmek için İklim Değişikliği Farkındalık Sürüşü bisiklet tipi gerçekleşti. 23 ekibin katıldığı yarışta dört gün boyunca Antalya’nın deniz ve karlı dağlarının buluştuğu yollarından geçip antik kentleri aştık. Hürriyet Seyahat olarak katıldığımız yarış sırasında profesyonel bisikletçilere ve yerli-yabancı bisiklet tutkunu Antalyalılara favori rotalarını sorduk. Bisikletin başşehri Antalya’da hangi rotalara pedal basılır, bisiklet dostu oteller hangileri sizin için derledik. Evvel rotaları tanıyalım…

Liman ve tarihin ortasında

Klâsik Türk konutları, el sanatları dükkânları, butik otelleri, tarihi yapıtları, müzeleri, şık kafe ve restoranlarıyla Kaleiçi, Antalya’nın kalbi sayılıyor. Kaleiçi’nin dar arnavutkaldırımlı sokaklarında bisikletle dolaşmak; Helenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet devirlerinin izlerini keşfetmenin en yeterli yolu. Yolcu gemileri, feribotlar, yatlar ve balıkçı tekneleriyle bu tarihi liman yaz-kış hayli sayıda aktifliğe konut sahipliği yapıyor. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafınca 13. yüzyılın başlarında dikilen kendine mahsus Yivli Minare ise Antalya’nın görülmesi gereken sembollerinden. Kaleiçi’ne gitmişken bisiklet dostu Mono Teras Cafe’de soluklanmayı da unutmayın. (0533) 3093262 Merkezde pedal basıp tanıdıktan daha sonra çevreyi keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bilhassa antik kentler açısından güçlü bir miras var bu kentte. Serik tarafına geçip Aspendos yahut öbür ismiyle Belkıs’ı ziyaret edin. Köprüçay (Eurymedon) Nehri’nin yanında kurulmuş olan Aspendos, harika amfi tiyatrosuyla dünyaca ünlü; çeşidinin en yeterli korunmuş anıtı ve dünyanın en sağlam yapıtlarından biri. Serik ilçesinin portakal bahçelerinin büyüleyici kokuları eşliğinde yolunuza devam ederken rotanızı Kurşunlu Şelalesi’ne çevirebilirsiniz. Şelale, 7 küçük göleti küçük şelalelerle birleştiren 2 kilometrelik bir kanyonda. Tabiat parkını dolaşırken tavşanlar, sincaplar, ağaçkakanlar ve öbür küçük hayvanlar ziyaretçilere eşlik ediyor.

Antik kentler içinde

Termessos Antik Kenti, Güllük Dağı Ulusal Parkı’nda. Bisikletiniz tırmanmaya uygunsa Antalya-Korkuteli karayolu üstündeki Yenicekahve yakınındaki kalıntılardan başlayıp Güllük Dağı’nın tepesine kadar çıkarsınız. Bisikletle Termessos’a gerçek tırmandıkça tabiatın huzur dolu yüzüyle karşılaşıyorsunuz. Phaselis Antik Kenti de Antalya’nın en hoş denizine komşu… Düz yol, pedal basıp Hadrian Kapısı’nı ve kalıntıları gördükten daha sonra yüzme molası verebilirsiniz. MÖ 4’üncü yüzyılda kurulan Olympos Antik Kenti, Adrasan Koyu, Tahtalı Dağı ve Yanartaş üzere ikonik duraklarıyla Antalya’nın farklı bisikletçilere farklı parkur teklifleri var. Adrasan bölgenin en sakin ve huzurlu kıyısı. Tahtalı Dağı bilhassa dağ bisikletçilerinin en epeyce tercih ettiği rotalardan biri. Dünyanın en meşhur tarihi yolu, 535 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu’ysa Akdeniz’in uçsuz bucaksız maviliğini yemyeşil ormanlarıyla buluşturuyor; mükemmel görüntüleri, inci üzere koylarıyla bisikletli gezginlere epeyce fazla sürpriz yapıyor.

Bu oteller dost…

Turizm Bakanlığı’nca ‘Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi’ sertifikası verilen bu otellerde, bisikletlilere özel menüler, bisiklet kiralama ve park alanları, tamirat altyapısı ve rota bilgisine sahip işçi, süratli çamaşır yıkama üzere imkânlar var. Elektrikli bisiklet şarj üniteleri ve yıkama alanları da mevcut.

Akra Hotel (Muratpaşa / Lara)
Avena Resort & SPA Hotel
(Alanya)
Maxx Royal Kemer (Kemer)
Maxx Royal Belek (Serik)
Club Mega Saray (Serik)
Kemer Holiday Club (Kemer)
Rixos Sungate Hotel (Kemer)
Justiniano Resort Hotel (Alanya)
Grand Park Lara Hotel (Aksu)

KİRALAMA SEÇENEĞİ

Antalya Belediyesi’nin bisiklet kiralama sistemi ANTBİS. 5 lira kart bedeli, saati 1.5 lira (242) 247 67 54. Özel işletmelerde dağ ve kent bisikleti kiralama bedeli günlük 80 lira, bir saat 25 lira, yarım saat 15 lira. Yol bisikletlerinin günlük kiralama fiyatı 200 lira.

Mavi Bisiklet (532) 675 16 37
Garage Bike&Outdoor (242) 999 10 87
TNS Bisiklet (242) 316 06 76

BU ROTALARI NOT ALIN

Antalya tabiatı ve trafiksiz yol kalitesiyle bisikletçiler için keyifli bir sürüş sunuyor. Bu rotalarla deniz, dağ, orman ve şelale görünümleri eşliğinde bisiklet kullanabilirsiniz.

Yol Bisikleti:
Kemer-Kumluca-Mavikent-Karaöz-Olympos-Kemer (40 km)
Kemer-Ovacık Yaylası-Hisarçandır (80 km)
Kurşunlu-Güloluk-Alaylı (20 km)
Yarbaşçandır-Çakırlar (60 km)
Olympos-Adrasan-Karaöz-Kumluca-Demre (200 km)

Dağ Bisikleti:
Kemer-Gedelme-Çukuryayla-Beycik (65 km)
Türkiye’nin tek enduro dağ bisikleti rotası: Tahtalı Dağı Zirvesi-Kemer (65 km)
Alanya-Kızılalan (35 km)

ATLETLER niye SEVİYOR?
‘Hava sıcak, rahat idman yapabiliyoruz’

Ahmet Örken (Milli sporcu): Şubat ayında bile havasının sıcak olmasından dolayı bu bölgede kamp yapmak ve yarışta pedal çevirmek hayli hoş. Antalya’da trafik akıcı ve bisikletçileri engellemiyor. Feslikan Yaylası ve Hisarçandır bölgelerinde bisikletimle idman yapmayı hayli seviyorum.

Gülnur Alihafızoğlu (Emekli hemşire): Market dahil her yere bisikletle gidip geliyorum. Bisiklet her kent için özgürlük. Konyaaltı’na gidiyorum, dolaşıyorum, bir kahve içip konutuma dönüyorum. Antalya tam bir bisiklet kenti, fazlaca bisiklet var.

Abide Çamlıbel (Bisiklet eğitmeni): 1992’den beri profesyonel bisikletçiyim. hiç bir aracın giremeyeceği patikalara girebilir, epeyce uzaklara götürebilir. Kaş da Alanya da Side tarafları da hoş ancak bisiklete binmek için bilhassa Kemer’i tercih ediyorum. Kemer yolunu, Gedelme Yaylası ve Tahtalı Dağı’na sürmeyi, Kumluca tarafına kaçmayı da epeyce seviyorum. Antalya-Kemer ortası 45 km’den 90 km git-gel yapmak en hoşu.

Soul Solomon (İngilizce öğretmeni): Lara’da uzun mavi bir bisiklet yolu var. İşim orada olduğu için her gün bisikletle gidip geliyorum. Konyaaltı da hoş. Daha evvel Fas ve Tunus’ta yaşadım, orada da bisiklete biniyordum. Bisiklete binmenin en hoş yanı, sabah erken saatlerde yüzünüzde hissettiğiniz esinti.

Vadim Smirnoff (İşinsanı): Moskova’da yaşıyordum, iklim ve denizden ötürü Antalya’da yaşamayı tercih ettik. Bilhassa gün ortasında bisiklete binmeyi antrenman, etrafta dolaşmak ve hayatın tadını çıkarmak ismine seviyorum. Burada Moskova’daki üzere trafik, kar ve çamur olmaması mükemmel. Kentin ardındaki dağları görmek fazlaca hoş.