Ünlü Türk Ekonomist Altın’larını Sattı ve sebebini deklare etti!

Tr52Tr

New member
Altın yatırımcıları, Perşembe günü ABD’de açıklanacak olan Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi raporunu bekliyor. Birtakım yatırımcılar, önümüzdeki aylarda enflasyonun rahatsız edici düzeylere yükselmesine ait beklenti içerisinde. Altın fiyatları ise yatay bir seyir izliyor üzere görünüyor. Ons fiyatı gün ortasında 1.886 dolara kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta boyunca ise 1.865 ile 1.908 dolar aralığında süreç gördü. Tüm bu fiyat hareketlerinin ortasında, ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada, piyasayı yorumladı ve altınlarını sattığını deklare etti.

Atilla Yeşilada: Altın alımında önemli bir risk görmüyorum

Altın hakkında yorumlarını bir YouTube görüntüsünde paylaşan Yeşilada, en son fiyat hareketleri konusunda yatırımcıların ABD Lideri Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe paketinin kararınu mercek altına almış olma muhtemelliğine dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Biden, kapsamlı bütçe teklifini Mayıs ayının son günlerinde Kongre’ye sunmuştu. Ünlü ekonomist ayrıyeten “altın almakta epeyce önemli bir risk görmediğini” kelamlarına ekledi. ABD Fed’in faiz oranını sıfırın altına düşürmesinden de bahseden Yeşilada, bedelli metalin fiyatı konusunda telaşı olmadığını lisana getirdi.

Pekala, altınlarını niye bozdurdu? Yeşilada, bedelli metaldeki yatırımlarını satma sebebinin fiyatta düşüş beklentisiyle ilgili olmadığını deklare etti. Ekonomist, burada 14 Haziran’da NATO doruğu sırasında gerçekleşmesi beklenen Biden-Erdoğan görüşmesine dikkat çekti ve bu görüşmeye ait beklentileri doğrultusunda satış yaptığını belirtti. Ekonomist, “Ben Joe Biden ve Erdoğan görüşmesinin datalar iletilerden hayli daha olumlu geçeceğini düşünerek ve kârımı da ettim ve o yüzden altın sattım,” tabirlerini kullandı.