Yangın daha sonrası bizi bekliyorlar… Artık maviye sarılma vakti

Oylum

Global Mod
Global Mod
Dört yıldır Marmaris’te yaşayan eski bir İstanbullu olarak ömrümde birinci defa bu biçimdesine büyük bir yangınla karşılaştım. Birinci saatlerdeki şaşkınlığı ve kaygıyı atar atmaz çabucak organize olmaya ve yangınla çaba etmeye başladık. Tarihe geçecek büyük Marmaris yangınında inanılmaz gayretlere ve dayanışma örneklerine tanıklık ettim. Benim de üyesi olduğum Kaplumbağa Kurtarma Timi, bunlardan yalnızca biri. 140’tan fazla kişi birkaç günde binden çok kaplumbağayı kurtardı.

‘MARMARİS’E GÜVENİYORUZ’

Kümenin kurucusu Ozan Önen, yalnızca tek bir tıpla sonlu kalmadıklarını, Akdeniz bukalemunundan yabantavşanına kadar bir epey dostumuzu kurtardıklarını anlatıyor. Ayrıyeten bir daha bir epeyce çevreci ve hayvansever topluluk, kayıpları en aza indirmek için ağır gayret sarf etti, etmeye devam ediyor.

Marmaris yangını geride kalırken gerisinde “Asıl işimiz artık başlıyor. bir daha yeşillendireceğiz, kelam veriyoruz” diyen yüz binler bıraktı. Bu iradeye inanıyorum. Elbirliğiyle Marmaris’i ve ülkemizi de yeşillendireceğiz. Bunun birinci adımı, seyahate davetten geçiyor. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) İdare Konseyi üyesi ve Marmaris Begonville Otelleri’nin sahibi Adil Tunca, 1985’ten beri otel yatırımları yaptıkları Marmaris’in bugüne dek bir epey badire atlattığını, lakin her seferinde hoşluklarına kavuştuğunu söylüyor.

Turizmde Marmaris’e her vakit inanan Tunca, Marmaris Caz Festivali’nin önde gelen destekçilerinden. Tecrübeli isme Marmaris otellerinin niye tercih edilmesi gerektiğini sorduğumda “Otellerimiz, sağlıklı turizm sertifikalıdır. Ayrıyeten memleketler arası seyahat acentelerinin kriterlerine uygun işbirlikleri yaparlar” diyor.

Restoranlar açısından da durum epeyce farklı değil. Pandemi kısıtlamaları niçiniyle aslına bakarsanız zorluk yaşadılar… “Konuklarımıza en uygun yemekleri, keyifli bir ortamda sunmaya hazırız” diyenlerden biri de Marmaris Çiftlik Koyu’nda hizmet veren Mehmet’s Place’in sahipleri Beğenilen ve Ali Özer çifti. Marmaris yangınında Bayır Köyü’ndeki meskenlerinin yanmaktan son anda kurtulduğunu belirten çift “İskelemize gelen yelkencilerin sayısında azalma yok. Lakin karadan gelen konuklarımız fazlaca önemli biçimde azaldı. Hamaklarımızda huzur bulmak, günlük deniz mahsullerimizin ve meşhur sac tavamızın tadına bakmak için herkesi bekliyoruz” diyor.

Buraya kadar her şey hoş… Anlıyoruz ki otel ve restoran tarafında sorun yok. Pekala, Marmaris ve etrafını gezip keşfetmek isteyenleri neler bekliyor? Bu soruyu Marmaris İçmeler’de yaşayan profesyonel turist rehberi Oğuzhan Ceylan’a soruyorum: “Yangınların Marmaris turizmini derinden etkileyeceğini düşünmüyorum. Zira yanan yerler, yüklü olarak dağların yüksek kesitlerinde. Bölgeye dağlar için gelenlerin oranı yüzde 10’u geçmez. halbuki Marmaris plajları ve koyları doğallığını koruyor. Bölgede su sporlarının çabucak her türlüsünü yapmak mümkün. Ayrıyeten isteyene alışveriş, isteyene gece ömrü imkanları mevcut.”

MAVİ CİNSLERE DEVAM…

Ceylan’a kültür turizmi açısından Marmaris’te nerelerin ön plana çıktığını soruyorum bu defa de. Kaleiçi bölgesinin yanı sıra, Nimara Mağarası ve Sarıana Türbesi’nin görülmesini öneren Ceylan, Akyaka’da Bayan Azmağı kıyılarının keyfinin sürülmesi gerektiğini belirttikten daha sonra ekliyor: “Marmaris ilçe merkezinden başlayarak gastronomi rotası yapılmasını tavsiye ederim. Lokal lezzetler denemeye kıymet. Ayrıyeten Gökova kıyılarını da kesinlikle görmenizi öneririm.”

Gökova deyince akıllara çabucak Halikarnas Balıkçısı ve arkadaşlarının başlatmış olduğu mavi seyahatler geliyor, o denli değil mi? Bölgenin dantel üzere kıyılarında süzülerek tekneyle gezme hayali kuranlar için Marmaris denizlerindeki son durumu, Sanda Yachting’in sahibi İdris Uçar’a soruyorum. 1994’ten beri Güney Ege kıyılarında yat kiralama ve mavi seyahat hizmetleri veriyor ve Marmaris denizlerinde rastgele bir dezavantajın olmadığını, bölgenin en hoş mavi rotalarını butik imkânlarla sunmak için konuklarını beklediklerini tabir ediyor. Bendenize de Marmaris’e tatile davet etmek düşüyor. Çabucak artık…