Android 12’de, Kamera Anahtarları ile Yüz Tabirlerinizi Kullanabileceksiniz

Survyy

Global Mod
Global Mod
Google, Şubat 2021’de birinci sefer Android 12‘yi tanıttı ve Pixel akıllı telefonlar için çeşitli beta sürümleri yayınladı. Android’in bu yeni sürümü biroldukça yeni özellik ve optimizasyonu birlikteinde getiriyor. Bunlardan biri de, kullanıcıların akıllı telefonlarını yüz tabirlerini kullanarak denetim etmelerini sağlayan yeni bir özellik.

XDA Developers tarafınca hazırlanan bir habere göre, Android 12’de Android Erişilebilirlik Paketi’ne yapılan yeni bir güncelleme (v12.0.0), Kamera Anahtarları özelliğini getiriyor. Bu yeni özellik, kullanıcıların akıllı telefonlarını sırf yüz tabirlerini kullanarak denetim etmelerine imkan tanıyor. Bu özellik, telefonlarını denetim etmek için dokunmatik ekranı kullanmak zorunda kalmayacakları için kimi engelli bireylerin pek işlerine yarayacaktır.

Kullanıcılar, Android 12 çalıştıran telefonlarının yahut tabletlerinin kullanıcı arayüzünde çeşitli yüz tabirleriyle gezinebilir: Sola Bakmak, Sağa Bakmak, Üst Bakmak, Ağız Açmak, Kaşları Kaldırmak ve Gülümsemek üzere sözleri kullanarak kullanıcılar aşağıdaki süreçleri yapabilecek:

• Geri
  • Ana Sayfa
  • daha sonraki
  • Bildirimler
  • Genel bakış
  • Kamera Anahtarını Duraklat
  • Evvelki
  • Süratli Ayarlar
  • Aksi Otomatik Tarama
  • Geri Kaydır
  • İleri Kaydır
  • Seçme
  • Otomatik Taramayı Aç/Kapat (devre dışı)
  • Dokun ve Basılı Tut
Bu özellik açıldığında, kameranızın kullanıldığını size bildirmek için aygıtın ekranında kalıcı bir bildirim simgesi gösteriliyor. Hatta hareket boyutunu, telefon hareket olarak algılamadan evvel hareketi ne kadar büyük yapmak istediğinizi seçebilecek biçimde ayarlayabiliyorsunuz. Olağan ki gelecekte Kamera Anahtarları özelliklerine daha fazla hareket eklenmesi de kelam konusu olabilir.

XDA Developers’ın Android 11 ile çalışan telefonlara Android Erişilebilirlik Paketini yükleyebilmiş olmalarından dolayı, bu özelliğin Android’in eski sürümlerini çalıştıran telefonlara ve tabletlere de gelmesi mümkün olabilir. Lakin, özellik çabucak hemen bu telefonlara resmi olarak sunulmuş değil…