Öfke nedir? öfkemi yönetemiyorum

Survyy

Global Mod
Global Mod
Öfke nedir? öfkemi yönetemiyorum ÖFKE NEDİR ?

Öfke aslında; memnunluk, sevinç, heyecan, şaşkınlık üzere çok doğal, insani, kozmik ve sağlıklı bir histir. Yanlış bir davranışa maruz kaldığımızda, haksızlığa uğradığımızda hissettiğimiz de öfkeleniriz. Sağlıklı olarak söz edildiğinde yapan ve bireyler ortası irtibatı düzeltici olabilen bir histir Öfke.

Öfkenin sağlıklı ve işe fayda olabilmesi için öncelikle varlığının kabul edilmesi ve tanınması gerekir Öfkenin tabiri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir Genelde beşerler öfke ile ilgili olarak ne kadar külfetleri olsa da çoklukla bunu kabul edip mevzuyla ilgili yardım istemek yerine öfke ve benzen hislerini daha epey bastırmaya, inkar etmeye ve yok saymaya çalışırlar.

Öfkenin ne bastırılması ne de inkar edilmesi sağlıklı ve tesirli bir tabir yolu değildir. Sonuçta her cins öfkenin bireye ortasında bulunduğu durumla ilgili bilgi verir. ötürüsıyla öfke kişiyi bir sorun olduğunda uyarır ve kendisine ziyan verici yahut saldırgan davranma eğiliminden kişiyi haberdar eder. Öfkenin sağlıklı olarak yaşanıp ve yönetilebilmesi için kabul edilmesi, niçinlerinin ve biçiminin anlaşılması ve katiyen saldırgan reaksiyonlara dönüşmeden denetim edilmesi gereklidir

ÖFKEYİ DENETLEMEYE YÖNELİK GENEL ÖNERİLER

Kendi öfkenizi tetikleyen durumları tanımlayın. Daha epey hangi durumlarda öfkeleniyorsunuz fark edin

Derin nefes alın, nabız atışlarınızı ve nefesinizi denetim altına alın
Kendi kendinizi sakinleştirmeye yönelik idmanları düzenli olarak yapın
Kendinize,sizi sakinleştirecek cümleler söyleyin
Kendinizi, denetim etme konusunda kararlı olun
Çevrenizdekileri, öfkelendiğinize dair bilgilendirin. Suçlamadan sizi neyin öfkelendirdiğini uygun tabirlerle iletin.
Kendinize vakit tanıyın.

Eğer mümkün ise kendinizi öfkeli olduğunuz ortamdan çabucak uzaklaştırın ve sıkıntıyla lakin kontrolünüzü bir daha kazandığınızda daha sakin olduğunuzda uğraşın
Sorun ne ise açıklığa kavuşturmaya çalışın ve nasıl çözeceğinize odaklanın.
Kişisel hücumlara yanıt vermeyin, kişiselleştirmekten kaçının

TEDAVİ

Öfke denetim bozukluğu tedavisinde temel gaye, öfkenin büsbütün ortadan kaldırılması değil; öteki hisler da olduğu üzere öfkenin ve buna bağlı gösterilen reaksiyonların nasıl denetim edilebileceğinin öğrenilmesidir. Bu gaye doğrultusunda bilhassa psikoterapinin (konuşma terapisi) pek tesirlidir.

Psikoterapi biçimleri kelam konusu olduğunda öfkenizin altında yatan muhtemel sebepleri keşfedebilir, öfkeyi nasıl denetim edebileceğinizi ve sağlıklı bir biçimde dışa vurabileceğinizi öğrenebilirsiniz. bu biçimdelikle kısa müddette öfkenin fizyolojik, duygusal ve bedensel yansımalarının üstesinden gelebilirsiniz.

Eğer “öfkemi denetim etmekte zorlanıyorum”, “öfkem ömrümü etkiliyor” diyorsanız yahut öfke denetim bozukluğu yaşadığınıza inanıyorsanız bu mevzuda uzman takviyesine başvurabilirsiniz.